22 Şubat 2008 Cuma

İstanbul Kitapçıları

Artık İstanbul deyince küçük hanımın aklına sadece büyük çok katlı kitapçılar geliyor eminim :)Bütün yaz mevsimini denizde geçirince İstanbula gitme vakitleri hep kış mevsimine kalıyor..
Ve her gittiğimizde yağmurlu ve soğuk bir İstanbul karşılıyor bizi..
Hayal ettiğimiz gibi vapurlara binip martılara simit atamadan geri geliyoruz :)
Bırakın vapurları karşıya bile gidemiyoruz :)

Bahariyenin altını üstüne getirip, Epsilon ve Alkım kitapevlerinde saatlerimizi harcayıp, istediği kitapları alıp, bi de üstüne dvd ciye gidip istediği filmleri de alınca hiç şikayet etmiyor diğer gezilerimizi yapamadık diye.. Ama benim içimde kalıyor :)

Gerçi Öykü hanımı evden dışarı hiç çıkarmasak İstanbulda yine şikayet etmez.. Kardeşimle ikisi birbirini çok özledikleri için; (zaman zaman özlem ağlamaları yaşar Öykü Bursada) kaldığımız süre içerisinde ayrılmaz ikili olup, evin altını üstüne getiriyorlar..
Biz bu kış tatilimizin bi kısmını yine kardeşimde geçirdik.. Ve yine saatlerimizi kitapçılarda :)

Alkım, Kadıköy limanının oraya yeni bir yere taşınmış.. Çocuklar için kocaman bir kat var.. Sadece çocuklara ve gençlere yönelik.. İyi olmuş.. Kkoltukları falan da olduğundan yorulunca oturup okuyorsunuz seçtiğiniz kitapları..Alt kat çok kalabalıktı gittiğimiz zaman.. Ama biz her iki katı da sağlam bir taradık tabi :)

Öykü hanım kendisi seçti kitaplarını. Zaten Bursa'da da haftada bir ziyaret ettiğimiz D&R de de inceleye inceleye (kitabın bi kısmını orada okuyarak neredeyse) kendi seçerdi..
Alkımdan kendimizi dışarı attığımızda karanlık olmuştu.. İş çıkış saati ve yağmur ve soğuk ve taksiler için kısa mesafe sorunu olunca kimse almadı bizi :( Ddaha fazla öderim bile dedim şoförlere ama yok.. O trafiğe hiç biri girmek istemedi.. Biz de mecbur anne kız elele o soğukta limandan stada kadar yürüdük.. Kestirme yolları bilmediğimizden de Bahariyeye çıkıp, ordan indik gene stadın oraya :)

Ama benim kızım hakkaten büyümüş yahu.. Ttüm gün kitapçıda ayakta durup üstüne bu soğukta o yolu yürüdü benimle. Hiç şikayet etmeden :)Çocuklar büyüyünce paylaşımlar nasıl da artıyor inanılmaz bir şekilde..
Eskiden engel gözüyle gördüğünüz şeyler artık birer paylaşım oluyor..
Hayat öyle güzel ki onunla.. öyle güzel..
13 yorum:

Gül dedi ki...

Kitap sevdiği nasıl belli oluyor..Bunca kitap arasından beğenileni seçmek zor olsa gerek...Güzel çekimler..eline sağlık
22/2/08 00:31

Gönül dedi ki...

Bana örnek olcak bi seri olmuş (:
Bravo Öykü cüm, sakın koparma kitaplarla olan bagını.
22/2/08 08:40

Burak Yılmaz dedi ki...

maşallah :)
22/2/08 09:01

Sabinam dedi ki...

bir gun ben de istanbula gelip kitapcilari gezicem insallah :)
22/2/08 09:08

epoch dedi ki...

kitap canavarı olup çıkacak yakında:)
22/2/08 10:20

Çocuk dedi ki...

Çok keyif alarak okudum yazdıklarını. Ama en çok dikkatimi çeken Öykü'nün sana gün geçtikçe (tip olarak) inanılmaz derecede benzemesi.
22/2/08 11:28

Berker dedi ki...

Daha dün siyaset meydanında çocukları izledim, hiç bilmediğim birşeyi öğrendim; 120 çocuğun bu vatan için neler yaptığını sarıkamışta. Van'da yapılıyordu program birçok doğu illerinden çocuklar katılmıştı ve istanbuldan hepside doğudaki okuma zorluklarından bahsediyordu, olmayan kütüphanelerden, kış şartlarında okulama gidememekten. Batıda olanlar şanslı elinin altında istediği zaman bulabileceği kitaplar, okuyabileceği alanlar var. Ama ne yazikki okuma oranıda bir okadar düşük.

Öncelikle okuma sevgisini Öyküye kazandırdığın için seni tebrik ediyorum umarım sürekli böyle devam eder. Hepimizin bu aşıyı çocuklarımıza vermemiz lazım. Bu ülkenin geleceği onlar...
22/2/08 12:41

Yalnızlık Okulu dedi ki...

çok güzel ya insanın kendinden bir parçayla hayatta zevk aldığı bir şeyi yapması herhalde bu zevki milyon kat büyütüyordur :)))
22/2/08 16:34

Sinan Gürel dedi ki...

öykü'nün elinde çocuk kitapları var ama fotoğrafını çektiğin stand taki kitapları da okumaya başlarsa olay bitmiştir:)
22/2/08 19:26

Serap dedi ki...

Sanırım benim kızımda ilerde Öykü gibi olacak...Zorlamadan kitap okuyan çocuk bulmak zor bu devirde.Bir aferinde benden Öykü'ye..
22/2/08 22:20

Türkolog dedi ki...

:)))bol bol kitap okusun ama edebiyatçı olmasın:)))
6/3/08 13:31

Çiğdem Mayhew dedi ki...

ben de kizimin bir gun Oyku gibi olgun olmasini isterim,,ne guzel Istanbul da kitapcilari gezmissiniz..bizde burada genel de her hafta sonu Helin'i kitapciya goturuyoruz,onun da en sevdigi seyler simdilik kitaplar,bakalim:))
optum ikinizi de:)
6/3/08 13:32

b@ni dedi ki...

ne güzel anlatmışsın ne kadar güzel açılarla çekmişsin fotoğraflarını :)
6/3/08 13:33